III NOCNA DROGA KRZYŻOWA

 

15 marca chcemy Was zaprosić na wyjątkową III Nocną Drogę Krzyżową. Rozpocznie się ona Mszą o godzinie 20.00 w kościele św. Antoniego (lub – dla ruszających trasą nr 4 i 5 – w Kotach). Po Mszy wyruszymy na trasę. Drogę będzie można przebyć indywidualnie, ewentualnie w paruosobowych grupkach. Każda osoba/grupka dostanie mapkę wraz z rozważaniami i uda się na trasę. Drogę staramy się przybyć w ciszy. W wyznaczonych punktach (mapka) zatrzymujemy się, aby odprawić kolejną Stację. Trasę kończymy indywidualnie w tym samym miejscu (kapliczka Serca Pana Jezusa przy Urzędzie Gminy), ale każdy o tej porze, na jaką pozwoli tempo marszu.

 

Trasę wybieramy według swoich możliwości. Osoby niepełnoletnie muszą iść z dorosłym opiekunem za zgodą swoich rodziców.

Trasa prowadzi uliczkami naszych miejscowości, poza nimi marsz mogą utrudniać leśne przeszkody, trzeba też przejść DK 11, DW 907 a także przez tory kolejowe, w związku z czym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej (trasy 1 i 2) powinni być zaopatrzeni w odpowiedni ekwipunek (m. in. latarka z zapasowymi bateriami – najlepiej tzw. „czołówka”, elementy odblaskowe typu kamizelka samochodowa, opaski lub światełka przytwierdzone do ubrań. Proszę zwrócić uwagę, że o 24.00 gasną światła. Przemierzając kolejne odcinki pamiętajmy o zachowaniu porządku.

 

Z racji, że trzeba przygotować odpowiednią ilość mapek i rozważań, prosimy o zapisy w zakrystii z podaniem ew. ilości osób. Osoby wyruszające z Kotów zapisują się w tamtejszej parafii.

 

WARTO PAMIĘTAĆ!

 

  1. Nocna Droga Krzyżowa jest związana z wysiłkiem (noc, dłuższe i krótsze odcinki) a niosąc ze sobą swoje intencje możemy u Pana Boga wyprosić wiele potrzebnych łask.
  2. Uczestnictwo w Nocnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej, indywidualnej praktyki religijnej. Osoby biorące w niej udział uczestniczą w niej na własną odpowiedzialność. Parafie Tworóg i Koty nie są organizatorami w sensie ścisłym. Każdy uczestnik organizuje ją sobie sam. Parafie służą wsparciem w zakresie odbioru opisów trasy i rozważań.
  3. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Nocnej Drodze Krzyżowej tylko pod opieką rodziców/opiekunów lub zaufanej osobie pełnoletniej.
  4. Aby zachować charakter modlitewny, po trasie należy się poruszać samotnie lub w grupach składających się z nie więcej niż 9 osób. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać przepisów ruchu drogowego, które obowiązują pieszych. Dla własnego bezpieczeństwa należy nosić elementy odblaskowe.
  5. Nocna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką pieszą.
  6. Na trasie nie ma służb technicznych, które ułatwiałaby przejście trasy a także nie jest zapewniana pomoc medyczna. W terenie nie ma żadnych dodatkowych drogowskazów ani oznaczeń (za wyjątkiem strzałek na rozdrożach i oznaczeń kolejnych Stacji).
  7. Po minięciu pierwszej stacji zachęcamy do zachowania milczenia – za wyjątkiem czytania rozważań na Stacjach lub w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem.
  8. W razie niemożności kontynuowania Drogi uczestnik samodzielnie zapewnia sobie powrót z trasy do domu (Trasy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w kilku miejscach była możliwość dojazdu samochodem [np. parking przy drodze nr 907]).

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Na Nocną Drogę Krzyżową uczestnik ubiera się jak chce, ale należy pamiętać, że trasa prowadzi (poza trasą 2 km) przeważnie po leśnych ścieżkach. Może być błoto albo lodowa szklanka. Może być mróz i sypać śnieg, może padać deszcz, zacinać wiatr. Pogoda potrafi być kapryśna, dlatego warto zabrać dodatkowe elementy ubioru chroniące przed deszczem, zimnem czy wiatrem.

Obowiązkowo uczestnik (poza trasami 2 km) musi być zaopatrzony w latarkę (warto wziąć zapasowe baterie) i naładowany telefon. Strój/plecak niech będzie wyposażony w elementy odblaskowe (bardzo dobrze sprawdza się kamizelka odblaskowa). Dla wielu może być pomocą jedzenie i termos z ciepłym napojem (ale pamiętamy, że nie jest to piknik). Na dłuższe trasy można zabrać dodatkowo: dokument tożsamości, opatrunki, leki osobiste, kontakt do osoby najbliższej.

Ciekawą praktyką jest wykonanie swojego krzyża z gałęzi lub drewnianych elementów i niesienie go ze sobą, bądź przytroczenie go do plecaka.

Na stronie parafii Tworóg będą się znajdować opisy tras wraz ze śladem GPS. Zapisani uczestnicy otrzymają dodatkowo rozważania do kolejnych Stacji i mapkę z naniesionym śladem wraz z opisem.

 

 

 

TRASY W PARAFII ŚW. ANTONIEGO

1. Trasa św. Antoniego
 
2. Trasa św. Huberta
 
3. Trasa św. Franciszka

TRASY W PARAFII KOTY

 

1. Trasa św. Piotra i Pawła

 

Zobacz trasę w Traseo

 

2. Trasa św. Marcina 2

 

Zobacz trasę w Traseo